onsemi FGA20S140P
Part No.:
FGA20S140P
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
FGA20S140P.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 1400V 40A TO3PN
Shipping
FGA20S140P Specifications
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
1400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
272 W
Gate Charge:
203.5 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)