Fairchild Semiconductor FGA20S120M
Part No.:
FGA20S120M
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Datasheet:
FGA20S120M.pdf
Description:
IGBT, 40A, 1200V, N-CHANNEL
Shipping
FGA20S120M Specifications
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 20A
Power - Max:
348 W
Gate Charge:
208 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)