onsemi FGA20N120FTDTU
Part No.:
FGA20N120FTDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA20N120FTDTU.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A 298W TO3PN
Shipping
FGA20N120FTDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 20A
Power - Max:
298 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
137 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
447 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)