onsemi FGA15S125P
Part No.:
FGA15S125P
Datasheet:
FGA15S125P.pdf
Description:
IGBT TRENCH 1250V 30A TO3P
Shipping
FGA15S125P Specifications
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1250 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.72V @ 15V, 15A
Power - Max:
136 W
Gate Charge:
129 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)