onsemi FGA120N30DTU
Part No.:
FGA120N30DTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA120N30DTU.pdf
Description:
IGBT 300V 120A 290W TO3P
Shipping
FGA120N30DTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 25A
Power - Max:
290 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
21 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)