Delta Electronics FFB0812EHE-SP15
Part No.:
FFB0812EHE-SP15
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
FFB0812EHE-SP15.pdf
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Shipping
FFB0812EHE-SP15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
FFB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
80.2 CFM (2.25m³/min)
Static Pressure:
0.812 in H2O (202.3 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
52.5dB(A)
Power (Watts):
9 W
RPM:
5700 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)