onsemi FFA40UP20DNTU
Part No.:
FFA40UP20DNTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FFA40UP20DNTU.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 20A TO-3P
Shipping
FFA40UP20DNTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
11 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C