STMicroelectronics FERD30SM100DJFTR
Part No.:
FERD30SM100DJFTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
FERD30SM100DJFTR.pdf
Description:
DIODE FERD 100V 30A POWERFLAT
Shipping
FERD30SM100DJFTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
970 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (5x6)
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)