onsemi FEP16ATD
Part No.:
FEP16ATD
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FEP16ATD.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 50V 16A TO-220-3
Shipping
FEP16ATD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C