Littelfuse Inc. FEMTOSMDC016F-02
Part No.:
FEMTOSMDC016F-02
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
0603 (1608 Metric), Concave
Datasheet:
FEMTOSMDC016F-02.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 9V 160MA 0603
Shipping
FEMTOSMDC016F-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
0603 (1608 Metric), Concave
Series:
PolySwitch®, femtoSMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
9V
Current - Hold (Ih) (Max):
160 mA
Current - Trip (It):
400 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
4.2 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.030" (0.75mm)