ebm-papst Inc. FE1Q-115-060-01
Part No.:
FE1Q-115-060-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
FE1Q-115-060-01.pdf
Description:
BLOWER
Shipping
FE1Q-115-060-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
FE1Q060
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Rectangular - 500mm L x 163mm H
Width:
88.00mm
Air Flow:
215.0 CFM (6.02m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower, Cross Flow
Features:
Capacitor
Noise:
55.0dB(A)
Power (Watts):
32.00W
RPM:
Termination:
Terminal Block
Ingress Protection:
Operating Temperature:
140°F (60°C)