onsemi FDS6900AS
Part No.:
FDS6900AS
Manufacturer:
onsemi
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
FDS6900AS.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 30V 6.9A/8.2A 8SOIC
Shipping
FDS6900AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®, SyncFET™
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.9A, 8.2A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
27mOhm @ 6.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
600pF @ 15V
Power - Max:
900mW
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)