onsemi FDP5500-F085
Part No.:
FDP5500-F085
Datasheet:
FDP5500-F085.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Shipping
FDP5500-F085 Specifications
Series:
UltraFET™
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
269 nC @ 20 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3565 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
375W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)