onsemi FDP16AN08A0
Part No.:
FDP16AN08A0
Datasheet:
FDP16AN08A0.pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 9A/58A TO220-3
Shipping
FDP16AN08A0 Specifications
Series:
PowerTrench®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Ta), 58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 58A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1857 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
135W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)