onsemi FDP038AN06A0-F102
Part No.:
FDP038AN06A0-F102
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FDP038AN06A0-F102.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3
Shipping
FDP038AN06A0-F102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
124 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
310W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)