onsemi FDMD8260LET60
Part No.:
FDMD8260LET60
Manufacturer:
onsemi
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
12-PowerWDFN
Datasheet:
FDMD8260LET60.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 15A 12POWER
Shipping
FDMD8260LET60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
12-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.8mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5245pF @ 30V
Power - Max:
1.1W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)