Future Design Controls FDC-C42-411010001
Part No.:
FDC-C42-411010001
Manufacturer:
Future Design Controls
Category:
Process, Temperature
Package:
Datasheet:
FDC-C42-411010001.pdf
Description:
Controller - Temperature, Proces
Shipping
FDC-C42-411010001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Future Design Controls
Series:
C
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Process, Temperature Controller (RTD, Voltage, Current, Type B,C, D, E, J, K,L, N,P, R, S, T, U)
Input Range:
-250°C ~ 1800°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC, 0 ~ 150mV
Output Type:
Relay (2)
Control Method:
On/Off, Proportional (PID)
Communications:
Number of Characters Per Row:
4, 4
Display Type:
LCD - Tri Color Characters
Display Characters - Height:
0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply:
90 ~ 250VAC
Panel Cutout Dimensions:
Square - 92.00mm x 92.00mm