Future Design Controls FDC-8100-4110000
Part No.:
FDC-8100-4110000
Datasheet:
FDC-8100-4110000.pdf
Shipping
FDC-8100-4110000 Specifications
Series:
100
Type:
Temperature Controller (RTD, Voltage, Current, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T)
Input Range:
-270°C ~ 1800°C
Output Type:
Relay
Number of Characters Per Row:
4, 4
Display Type:
LED - Green, Red Characters
Display Characters - Height:
0.394" (10.00mm), 0.315" (8.00mm)
Voltage - Supply:
90 ~ 250VAC
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm