Future Design Controls FDC-2500-412000
Part No.:
FDC-2500-412000
Manufacturer:
Future Design Controls
Category:
Process, Temperature
Package:
Datasheet:
FDC-2500-412000.pdf
Description:
Controller - Temperature, Proces
Shipping
FDC-2500-412000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Future Design Controls
Series:
FDC-2500
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T)
Input Range:
0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:
Solid State
Control Method:
On/Off, Proportional (PID)
Communications:
Number of Characters Per Row:
4
Display Type:
LED - Red Characters
Display Characters - Height:
0.400" (10.16mm)
Voltage - Supply:
90 ~ 264VAC