Qualtek FDA2-17255NBHW4F
Part No.:
FDA2-17255NBHW4F
Datasheet:
FDA2-17255NBHW4F.pdf
Description:
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE
Shipping
FDA2-17255NBHW4F Specifications
Series:
HPLC, FDA2-17255
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:
55.00mm
Air Flow:
240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure:
0.531 in H2O (132.3 Pa)
Noise:
61.0dB(A)
Power (Watts):
25.00W
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)