Qualtek FDA2-17251NBHW4F
Part No.:
FDA2-17251NBHW4F
Manufacturer:
Qualtek
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
FDA2-17251NBHW4F.pdf
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE
Shipping
FDA2-17251NBHW4F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
HPLC, FDA2-17251
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:
51.00mm
Air Flow:
250.0 CFM (7.00m³/min)
Static Pressure:
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
59.0dB(A)
Power (Watts):
25.00W
RPM:
3100 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)