Cooltron Industrial Supply FD5010B12W7-71
Part No.:
FD5010B12W7-71
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
FD5010B12W7-71.pdf
Description:
DC Axial Fan 50x50x10mm 12VDC
Shipping
FD5010B12W7-71 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Series:
71
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 50mm L x 50mm H
Width:
10.00mm
Air Flow:
11.2 CFM (0.314m³/min)
Static Pressure:
0.106 in H2O (26.4 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
29.7dB(A)
Power (Watts):
1.56 W
RPM:
5300 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)