Cooltron Industrial Supply FD4020B24W5-81-3F
Part No.:
FD4020B24W5-81-3F
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
FD4020B24W5-81-3F.pdf
Description:
DC Axial Fan 40x40x20mm 24VDC
Shipping
FD4020B24W5-81-3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Series:
81
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 40mm L x 40mm H
Width:
20.00mm
Air Flow:
9.0 CFM (0.252m³/min)
Static Pressure:
0.122 in H2O (30.4 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Speed Sensor (Tach)
Noise:
26.4dB(A)
Power (Watts):
1.68 W
RPM:
6000 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)