TDK Corporation FCR40.0M6T
Part No.:
FCR40.0M6T
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Resonators
Package:
Radial - 2 Lead, 6.00mm Pitch
Datasheet:
FCR40.0M6T.pdf
Description:
CERAMIC RES 40.0000MHZ T/H
Shipping
FCR40.0M6T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FCR
Package/Case:
Radial - 2 Lead, 6.00mm Pitch
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Frequency:
40 MHz
Frequency Stability:
±0.3%
Frequency Tolerance:
±0.5%
Features:
Capacitance:
Impedance:
40 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" L x 0.157" W (6.00mm x 4.00mm)
Height:
0.276" (7.00mm)