onsemi FCPF380N65FL1
Part No.:
FCPF380N65FL1
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FCPF380N65FL1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10.2A TO220F
Shipping
FCPF380N65FL1 Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
FRFET®, SuperFET® II
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
380mOhm @ 5.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
43 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1680 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
33W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)