onsemi FCPF36N60NT
Part No.:
FCPF36N60NT
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FCPF36N60NT.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 36A TO220F
Shipping
FCPF36N60NT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
SupreMOS™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
90mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
112 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4785 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)