onsemi FCPF11N65
Part No.:
FCPF11N65
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FCPF11N65.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 11A TO220F
Shipping
FCPF11N65 Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
SuperFET™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
52 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1490 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
36W (Tc)