onsemi FCP11N60F
Part No.:
FCP11N60F
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FCP11N60F.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3
Shipping
FCP11N60F Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
SuperFET™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
52 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1490 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)