XP Power FCM400PS48
Part No.:
FCM400PS48
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
FCM400PS48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Shipping
FCM400PS48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
FCM (400W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
400W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.00" L x 4.00" W x 1.93" H (152.4mm x 101.6mm x 49.0mm)