onsemi FCH041N65F-F155
Part No.:
FCH041N65F-F155
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FCH041N65F-F155.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 76A TO247
Shipping
FCH041N65F-F155 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
FRFET®, SuperFET® II
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
76A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
41mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 7.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
294 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13020 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
595W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)