onsemi FCD850N80Z
Part No.:
FCD850N80Z
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FCD850N80Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 6A DPAK
Shipping
FCD850N80Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
SuperFET® II
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
850mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 600µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1315 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
75W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)