onsemi FCD360N65S3R0
Part No.:
FCD360N65S3R0
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FCD360N65S3R0.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10A DPAK
Shipping
FCD360N65S3R0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
SuperFET® III
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
360mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
730 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)