Fox Electronics FC7BSCBMM7.3728-T1
Part No.:
FC7BSCBMM7.3728-T1
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FC7BSCBMM7.3728-T1.pdf
Description:
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
Shipping
FC7BSCBMM7.3728-T1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
C7BS
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
7.3728 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
110 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)