Fox Electronics FC4STCBMF11.0592
Part No.:
FC4STCBMF11.0592
Datasheet:
FC4STCBMF11.0592.pdf
Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF TH
Shipping
FC4STCBMF11.0592 Specifications
Frequency:
11.0592 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):
0.142" (3.60mm)