Fox Electronics FC4STCBMF10.0
Part No.:
FC4STCBMF10.0
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
FC4STCBMF10.0.pdf
Description:
CRYSTAL 10.0000MHZ 20PF TH
Shipping
FC4STCBMF10.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
HC49SLF
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
10 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):
0.142" (3.60mm)