Fox Electronics FC4SDCBMF11.0592-T1
Part No.:
FC4SDCBMF11.0592-T1
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
FC4SDCBMF11.0592-T1.pdf
Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Shipping
FC4SDCBMF11.0592-T1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
HC49SDLF
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
11.0592 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)