Oupiin FC-26P100
Part No.:
FC-26P100
Manufacturer:
Oupiin
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
FC-26P100.pdf
Description:
IDC Cable 26position 100' 1.27
Shipping
FC-26P100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Oupiin
Series:
FC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
26
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
1.299" (33.00mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-20°C ~ 105°C