EPSON FC-255 32.7680K-E
Part No.:
FC-255 32.7680K-E
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
FC-255 32.7680K-E.pdf
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
Shipping
FC-255 32.7680K-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPSON
Series:
FC-255
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Obsolete
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±100ppm
Load Capacitance:
6pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
65 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-SMD (4.9x1.8)
Size / Dimension:
0.193" L x 0.071" W (4.90mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)