IXYS FBS10-12SC
Part No.:
FBS10-12SC
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
ISOPLUSi5-PAK™
Datasheet:
FBS10-12SC.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 6.6A I4-PAC
Shipping
FBS10-12SC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
ISOPLUSi5-PAK™
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
6.6 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 4 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1200 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)