Taiyo Yuden FBMJ4516HM560NT
Part No.:
FBMJ4516HM560NT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
1806 (4516 Metric)
Datasheet:
FBMJ4516HM560NT.pdf
Description:
FERRITE BEAD 56 OHM 1806 1LN
Shipping
FBMJ4516HM560NT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
FB
Package/Case:
1806 (4516 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
56 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
6A
DC Resistance (DCR) (Max):
7mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.051" (1.30mm)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)