Taiyo Yuden FBMH2016HM251NT
Part No.:
FBMH2016HM251NT
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
FBMH2016HM251NT.pdf
Description:
FERRITE BEAD 250 OHM 0806 1LN
Shipping
FBMH2016HM251NT Specifications
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Impedance @ Frequency:
250 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
2A
DC Resistance (DCR) (Max):
50mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Height (Max):
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)