Taiyo Yuden FBMH1608HL600-TV
Part No.:
FBMH1608HL600-TV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
FBMH1608HL600-TV.pdf
Description:
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Shipping
FBMH1608HL600-TV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
FB
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
60 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
2.1A
DC Resistance (DCR) (Max):
45mOhm
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)