Stackpole Electronics Inc FB10YTYH600
Part No.:
FB10YTYH600
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
FB10YTYH600.pdf
Description:
FERRITE BEAD 60 OHM 1210 1LN
Shipping
FB10YTYH600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
FB
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
60 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
4A
DC Resistance (DCR) (Max):
25mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)