Cooltron Industrial Supply FA9225B11W7-51P
Part No.:
FA9225B11W7-51P
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
FA9225B11W7-51P.pdf
Description:
AC Axial Fans 92x92x25mm 115VAC
Shipping
FA9225B11W7-51P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Series:
51P
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 92mm L x 92mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
30.0 ~ 36.0 CFM (0.840 ~ 1.01m³/min)
Static Pressure:
0.181/0.255 in H2O (45.1/63.7 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
40.0dB(A)
Power (Watts):
9.00W, 11.00W
RPM:
2700/3200 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)