EPSON FA-365 20.0000MB-F
Part No.:
FA-365 20.0000MB-F
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
FA-365 20.0000MB-F.pdf
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD
Shipping
FA-365 20.0000MB-F Specifications
Manufacturer:
EPSON
Series:
FA-365
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Product Status:
Obsolete
Type:
MHz Crystal
Frequency:
20 MHz
Frequency Stability:
±30ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
10pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-SMD (6x3.5)
Size / Dimension:
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)