EPSON FA-238 25.0000MB-C3
Part No.:
FA-238 25.0000MB-C3
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FA-238 25.0000MB-C3.pdf
Description:
CRYSTAL 25.0000MHZ 18PF SMD
Shipping
FA-238 25.0000MB-C3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPSON
Series:
FA-238
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
25 MHz
Frequency Stability:
±30ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)