EPSON FA2016AN 26.0000MF10P-KB
Part No.:
FA2016AN 26.0000MF10P-KB
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FA2016AN 26.0000MF10P-KB.pdf
Description:
CRYSTAL 26.0000MHZ 10PF SMD
Shipping
FA2016AN 26.0000MF10P-KB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPSON
Series:
FA2016AN
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
MHz Crystal
Frequency:
26 MHz
Frequency Stability:
±10ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
10pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SMD (2x1.6)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)