EPSON FA2016AA 16.0000MF50A-AC0
Part No.:
FA2016AA 16.0000MF50A-AC0
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FA2016AA 16.0000MF50A-AC0.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD
Shipping
FA2016AA 16.0000MF50A-AC0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPSON
Series:
FA2016AA
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
9pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
200 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SMD (2x1.6)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)