Cooltron Industrial Supply FA1738B11T7C-31
Part No.:
FA1738B11T7C-31
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
FA1738B11T7C-31.pdf
Description:
AC FAN 170X150X38mm 115V
Shipping
FA1738B11T7C-31 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cooltron Industrial Supply
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
210.0 CFM (5.88m³/min)
Static Pressure:
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
60.1dB(A)
Power (Watts):
31.00W
RPM:
3300 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)