KYOCERA AVX F950G107KPAAQ2
Part No.:
F950G107KPAAQ2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
F950G107KPAAQ2.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 4V 0805
Shipping
F950G107KPAAQ2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F95, Frameless™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)